Photoshop Cs5 Pen Tool Araçları ve Kullanımı

Photoshop Cs5 Pen Tool Araçları (pen Tool – freeform pentool – add anchor point tool – delete anchor point tool – convert point tool)ve Kullanımı Resimli Anlatım

  Amacınız ister seçim yapmak olsun,isterse vektör çizmek olsun Photoshop’ta pen tool araçlarından fazlasıyla faydalanabilirsiniz.Tasarımcılar özellikle dekupe işlemlerinde bu araçtan fazlasıyla faydalanabilirler.Unutulmaması gereken Pen Tool aracı bir vektör aracıdır.İlerleyen konularda Pen Tool aracının fazla kullanılmayan pek çok özelliğinden bahsedeceğiz.Öncelikle aracımızı tanıyalım:

Aracımızı seçtikten sonra üst menülerdeki aracın özellik denetçisindeki işlevlerine kısaca bir göz atalım

pen tool üst menü1-Vektör çizer

2-Yol çizer

3-Geometrik vektör çizimlerinde kullanılırsa klasik Shape vektör çizmek yerine içini renkli pixellerle doldurup vektörel olmayan çizimler yapar

4-Pen Tool u seçer

5-Serbest Çizim yapan Freeform Pen Tool u seçer

6-Otomatik Point ekleme yada silme özelliğidir

7-Ek çizimleri ayrı bir vektör katmanı açmadan aynı katmandaki vektöre ekler

8-Seçilen bölgeyi çizimden çıkarır

9-İki çizim alanındaki kesişim alanını aktif eder referans alır

10-Kesişim alanlarını dışarda tutar

İlk iki maddede Pen Tool aracının vektör ve yol çizme özleliklerinden bahsettik.Peki nedir yollar ve vektörler hep birlikte inceleyelim

Vektörel grafikler:Bozulma olmadan yeniden boyutlandırılabilen,çözünürlükten bağımsız,matematiksel verilerle oluşturulan grafiklerdir.Adobe illustrator,Freehand,Corel draw gibi vektörel proğramlarla açılabilen grafiklerdir.Unutulmaması gereken Photoshop Proğramında vektörel araçlar olsada “Bitmap” tabanlı bir yazılımdır,yani vektörel araçlarıylada yapılmış olsun herhangi bir çalışmayı “Bitmap” uzantılı bir dosya türü olarak dışarıya aktarır.

Photoshopta vektörel araçların bulunma amacı ise çizilen yada kendi bünyesinde hali hazırda bulunan vektörleri bozmadan yeniden boyutlandırma yolu ile kullanabilmektir.İkincil amacı ise seçim ve yol çiziminde kullanılmasıdır.

Pen Tool aracı aslında üzerine yoğunlaşıldığı ve biraz daha fazla kullanıldığı zaman seçim işlemlerinde kullanacağımız vazgeçilmez bir araç olur.Genelde tasarımcılar bu araçla,çizdikleri yollar sayesinde seçme(dekupe amaçlı) işlemlerini yaparlar.

Pen Tool aracı işe vektör çizmek aslında çok basittir.Araç üzerinde uzmanlık biraz zaman alsada daha sonra vazgeçilmez ve sıklıkla kullanılan bir araç haline gelir.Vektör yada yol çizerken başlangıç noktasından başlanılır ve gene başlangıç noktasında çizim son bulur

path cizim

Burada basit bir vektör çizimi yapılmıştır.

Daha komplike bir örnek üzerinde inceleyelim:

elma path

Pen Tool aracı ile oluşturulan 2 tür yol çizimi vardır bunlar Smooth pointler ve Corner pointlerdir

Smooth-Corner Point

Önemli bilgi : Görüldüğü gibi smooth pointlerin başlangıç ve bitiş noktalarında keskin bir dönüş(kavis) yolu çizilememekte.Başlangıç ve bitiş noktalarındaki ilk çıkış hareketleri genelde kavisli bir yapıdadır.Buda bazı durumlarda ciddi seçim zorluklarına sebep olmaktadır.Pen Tool aracı ile çizim yaparken genelde tasarımcılar keskin kavis verecekleri noktalara klavyeden “Alt” tuşuna basarak kulp nokta sayısını düşürür ve keskin dönüşlü hatlar,yollar oluşturabilmektedirler(Üstteki elma örneği).

shape-path fark

Freeform Pen Tool:

Serbest yollar ve vektörler çizmek için kullanılan diğer bir pen tool alt aracıdır

freeform pen tool

Add Anchor Point Tool-Delete Anchor Point Tool:

Add Anchor Point Tool, Smooth yada Corner noktaları eklemek için kullanılan pen tool alt aracıdır

Delete Anchor Point Tool ise bu aracın tam tersi olup bu noktaları siler

(2. yöntem:aracı seçmeden yol üzerinde herhangi bir noktaya pen tool ile müdahale edersek bu noktalardan ekleyecektir,Eklenen bu noktaların üzerine gene pen tool aracı ile müdahalae edilirse bu noktaları silecektir)

add anchor point tool

Convert Point Tool:

Smooth ya da Corner noktalarındaki kulplara müdahale edip vektörün şeklini ya da yolunu değiştiren pen tool alt aracıdır.

(2.yöntem:gene Pen Tool aracı seçili iken klavyeden “alt” tuşuna basılırsa bu aracı seçmeden aynı işlemi yapabiliriz)

Convert Point Tool

Not:İlerleyen Konularımızda Path menüsünü inceleyip yollardan seçimlere-seçimlerden yollara nasıl ulaşıldığını görüp pen tool sağ menüsünü inceleyeceğiz

 

 

Photoshop pen tool kullanımı

Reklamlar

05 Haziran 2011 tarihinde Photoshop Başlangıç içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: