Blur Tool , Sharpen Tool ,Smudge Tool Araçları

Blur Tool , Sharpen Tool ,Smudge Tool Araçları Resimli Anlatım

Blur,Sharpen,Smudge Tool  Adobe Photoshop Proğramı içerisinde yer alan bu araçları kısaca tanımlamamız gerekirse odaklama ve netleme araçları olarak isimlendirebiliriz.Birbirine zıt çalışma prensipleri olan bu araçları gerek masaüstü yayıncılıkta gerekse kişisel evkullanımında sıklıkla kullanırız.Blur ve Sharpen Tool araçları odaklama ve netleme araçlarıdır.Blur Tool odaklama aracı iken,SharpenTool netleme aracıdır.Bu iki aracı rötüş işlemlerindede sıklıkla kullanırız.Smudge Tool ise tonları birbirlerine karıştıran bir araçtır.Araçları daha detaylı tanımak gerekirse:

Blur Tool

Pixel tonlarını birbirlerine yaklaştırarak “Fluluk” oluşturur.Örneğin bir resimdekei ana öğeyi ortaya çıkarmak için arkasındaki ya da çevresindeği alan fululaştırmak yeterlidir.Flulaşan,bulanıklaşan bir alanda ana öğe net bir biçimde kalırsa göz o bölgeye odaklanacaktır.Bu yüzdendir ki Blur aracı bir nevi odaklama aracıdır.Örneğimizi inceleresek:

Blur Tool

Görüldüğü gibi tüyde üst alanda kullanılan Blur aracı o bölgeyi bulanıklaştırmış.Aracın üst bölüm özlellik denetçisindeki Strength değeri darbenin netliği,kuvveti,etkisi ile ilgilidir.

Blur aracı her nekadar odaklama aracı olsada Bazen basit Rötüş işlmelerindede sıklıkla kullanırız.(Alttaki Resim)

Blur rötüş

Sharpen Tool

Blur aracı pixellerdeki tonlarını birbirlerine yaklaştırıken Sharpen Aracı zıt bir biçimde bu ton ayrımlarını keskinleştirir,birbirinden uzaklaştırır.Yani yanaşık pixeller arasındaki ton farkını arttırarak netleme işlemi gerçekleştirir.Flu olan alanlarda sıklıkla kullanılır.

Sharpen Tool

Adobe Photoshop Cs5 Proğramında Sharpen Tool aracına bazı yenilikler eklenmiştir.Aracın Özellik Denetçisindeki ayar bölümünde karşımıza çıkan “Protect Detail” kutucuğu seçili olursa netleme işlemi yaparken  detayları maximum ölçüde koruma işlemi gerçekleştirecektir.Eğer bu bölüm seçili olmazsa netleme işlemini yaparken ana hatlara zarar verebiliriz.

Smudge Tool

Blur Tool ve Sharpen Tool araçlarından bahsederken bu iki aracın aslında bixellerdeki tonları değiştirdiğini görmüştük.Birisi bulandırıken diğer araç netleştiriyordu.Smudge Tool aracı ise iki araçla aynı olarak pixellerdeki tonları değiştiriken iki araçtan farklı olarakta bu tonları birbirlerine karıştırmakta.

Smudge Tool

Reklamlar

22 Mayıs 2011 tarihinde Photoshop Başlangıç içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: